Duckriders.gr
Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το πρώτο επίσημο ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τους duckriders!!
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Strogylofanareas!!!!
Moderator
Moderator
Strogylofanareas!!!!


Άντρας Ονομα : Ηλιας
Τόπος : Ακρατα
Ηλικία : 27
Μηχανη : Honda C50 (Στρογγυλοφαναρο) 72cc
Αριθμός μηνυμάτων : 1215

Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member   Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member Icon_minitimeΠαρ 29 Απρ 2011, 11:00

ΤΟ "ΦΥΣΑΕΙ ΚΟΝΤΡΑ" ΤΩΝ ACTIVE MEMBER ΑΦΙΕΡΩΣΕ Ο ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ!!!ΡΕ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΝΕΙ(ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!)
Στίχους από το συγκρότημα ACTIVE MEMBER επέλεξε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος για να απευθυνθεί στους μαθητές των λυκείων και των γυμνασίων της χώρας, ενώ για τα μικρότερα παιδιά του δημοτικού χρησιμοποίησε ένα απόσπασμα από τον «Μικρό Πρίγκιπα».

Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος απευθυνόμενος στους νέους στη «γλώσσα» τους μέσω της μουσικής που ακούν, σημείωσε στο μήνυμά του με την ευκαιρίας έναρξης της σχολικής χρονιάς: «Φυσάει κόντρα σε ολάκερη γη τα άγρια πετούμενα δεν βρίσκουν πηγή, δεν αντέχω της βολής τη σιγή...».





Ο Προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας επεξηγώντας στους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης το νόημα των στίχων που επέλεξε, υπογράμμισε: «Δυστυχώς, οι ενάντιοι άνεμοι είτε διαστρεβλώνουν την παιδεία σε αποκλειστική παροχή επαγγελματικής εκπαίδευσης είτε εμποδίζουν αυτή τη δυνατότητα».
Κάλεσε δε τους μαθητές να μην είναι σιωπηλοί.
Αντίστοιχα, με ένα απόσπασμα από τον «Μικρό Πρίγκιπα» του Αντουάν ντε Σεντ Εξιπερί, ένα βιβλίο συγκινητικό και εύληπτο από παιδιά μικρότερης ηλικίας, απευθύνθηκε ο κ. Ιερώνυμος στους μικρούς μαθητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

απο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εχμμμμ δεν ξερω τι λετε εσεις... αλλα ειναι εξερετικη κινηση.. και νταξ πιθανότατα ειναι σκεψη καποιου εξυπνου σύμβουλού του.. αλλα και παλι.. μπραβο του....

ρε παιδια.. μιλαμε για συγκλονιστικό κομμάτι...

δείτε στιχους...


Φυσάει κόντρα σε ολάκερη γη,
τ' αγρια πετούμενα δε βρίσκουν πηγή,
δεν αντέχω της βολής τη σιγή.
Και δω απ' τον τόπο που έζησα τη φυγή,
ρίχνω αλάτι στη βαθιά τους πληγή,
τάζομαι πρόσφυγας και σε καλό να μου βγει.

Γυρνάω στον κόσμο, πουθενά δε βλέπω ξένο όπου μένω.
Γυρνάω πίσω και από όποιον συναντήσω, μαθαίνω.
Δίνω, παίρνω, ανασαίνω από τα χρώματα, πληθαίνω,
από τ' αρώματα μαγεύομαι και ταξιδεύω.
Γυρεύω για όλους μας το ίδιο όμορφο στέγαστρο,
φτιάχνω φωτιά για όποιον θέλει κόσμο αταίριαστο.
Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member 313712 Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member 313712 Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member 313712

Για τα μάτια ενός παιδιού που ψάχνει γη, γκρεμίζω ουρανούς,
λυτρώνω μάνες και γιους.
Κάνω τη γλώσσα μου την πορφυρένια, ατόφιο μολύβι·
και τη ψυχή μου ένα απέραντο από στίχους καλύβι.
Ρίχνω το κάστρο σας, φτύνω του άστρου σας την κόχη.
Γίνομαι αύρα αλμυρή και στερνοβρόχι.

Πάρε τα όχι και ξεκούρνιασε από αυτή τη γωνία
που στο κουφάρι σου πετάξαν τα κλεμμένα μ'αφθονία,
άρνησή μου στομωμένη (πυρωμένη), λύσου καημένη,
γίνε κλωστή στην ανέμη τυλιγμένη
να σου δώσω μια, να γυρίζεις για πάντα και πάντα
να σου φυσάω πρίμα, κράτα μου αγάντα
μέχρι να βρούνε απάγκιο όσοι ζουν σε φυγή.
Καινούρια αρχή και σε καλό να τους βγει.

Σε καλό θα μου βγει κι ας τρίξουν οι σκαρμοί μου.
Έχω μαζί μου, σ' αυτό το σάλεμα που κάνεις ψυχή μου,
την αυταπάρνησή μου, το μαγικό ραβδί μου,
κάνω τ' αδύνατα να ξεπερνάνε τη φωνή μου.
Τιμή μου, λίγα μου βήματα σκίζουν τη λάσπη.
Πάρε τα χνάρια μου αντί για χάρτη
και στα μπαγκάζια σου μη στριμώξεις ντροπή,
ούτε σιωπή.

----------------------------


και το φοβερο σχολιο που διαβασα κατο απο το βιντεο το οποιο αξιζει συγχαρητήρια...


οι παπουδες μας πρόσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες, και εμεις ρατσιστες...



αυτο τα λεει ολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/RCDevelopments1?feature=mhum
 
Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος + active member
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Duckriders.gr :: Καφενείο :: Περι ανέμων και υδάτων-
Μετάβαση σε:  
.
Copyright © 2010-2012, duckriders.gr
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις