Duckriders.gr
Μετατροπές με LED Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Μετατροπές με LED Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το πρώτο επίσημο ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τους duckriders!!
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μετατροπές με LED

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΠαρ 05 Σεπ 2014, 23:18

Τώρα θα με κράξετε αλλά εγώ θα ποστάρω την προσεχή πατέντα, πατέντα διότι ζητάνε 23ευρώ το κάθε λαμπάκι led επειδή λειτουργεί στα 6V.

Λοιπόν αγοράζουμε 4 φακούς με Led απο μπλάκμαν και 4 λάμπες καμένες .... κοστος 10ευρώ το πολύ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ο φακός αποτελείται απο τα εξής κομμάτια ....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σπάμε την λάμπα .... και στην ακίδα της δλδ στο (+) με το κολητήρι ζεσταίνοντας ανοίγουμε μια τρύπα ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... και φτιάχνουμε μια μονωτική ροδέλλα στην πλακέτα των Led από ένα δυσεύρετο υλικό που το λένε ... πλαστικό κουτί

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κολάμε ενα καλώδιο στο κέντρο που είναι το (+)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κατόπιν κολάμε τα δύο καλώδια (+) και (-) της πλακέτας στην ακίδα το (+) και στο κέλυφος της λάμπας το (-) (σορυ εχασα την φωτό) και ιδού το αποτέλεσμα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το θέμα είναι οτι ο φακός είναι 4.5 V και το παπί 6-7.3V, αυτό διορθώνεται με μια αντίσταση σε σειρά , η φτιάχνοντας συστοιχίες απο 3 Led σε σειρά δλδ 3Χ2.2V=6.6V και μετά τρείς συστοιχίες παράλληλα να βγούν τα 9 Led που θέλουμε για τα φλάς. Για το στόπ απλά βάζεις οσα Led αντέχει η τσέπη σου ...

Αλλά όλα αυτά με βάλανε σε σκέψεις, πολλές σκέψεις και ετσι είχα κ συνέχεια ....
Εκανα μια σχετική πρόοδο στο θεμα φωτισμός, αποφασισα να το κάνω όλο με led
Τα φλάς θα γίνουν ετσι...σε πλακετα πολυκατασκευών:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

.. η ετσι με κάτοπτρο απο φακό ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ενώ το στοπ-πορειας ετσι:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

φυσικά γεμάτο απο Led. Το παλιο φλάσερ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Θα μετατραπεί σε ''ηλεκτρονικό'' με χρονοκύκλωμα για σταθερή περίοδο.Μια πρώτη γεύση ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... οπου αριστερά τα Led σε τάση 3V και η λάμπα στα δεξιά στα 6V ακριβώς.
Η φωτεινότητα δεν εχει μεγάλη διαφορά, μικρότερη απο οτι περίμενα. Αλλά αν η μια λάμπα των φλας 6v/10W θέλει 1,5Α, ενώ τα Led KAI στα δύο φλάς 0.4Α , τοτε εχουμε θέμα. Απο 3Α στα 0.4Α είναι μεγάλη οικονομία σε ρεύμα.
Το στοπ 6v/21W, τραβάει 3.3Α, και με led θα τραβάει 1.4Α.
Αυτό σημαινει οτι θα δουλεύουν όλα μαζί άνετα και μάλιστα στο μέγιστο της φωτεινότητας πάντα.
Ενα πρόβλημα είναι τα πλαστικά που παραδόξως ενώ δυσκολεύουν το φώς απο τα led να περάσει επιτρέπουν το φώς της λάμπας ενισχύοντάς το σαν κάτοπτρα οταν είναι σε μια ορισμένη αποσταση απο το πλαστικό.

Ψάχνοντας στο διαδύκτιο βρήκα μερικά ενδιαφέροντα λινκ:

Πρώτα εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οπου ο τύπος κατασκευάζει ενα πίσω φωτιστικό σώμα, μάλλον αντικαθιστά την κλασική λάμπα με μια πλακέτα με Led. Τσ τσ τσ... ερσιτέχνης hehehe και τοποθετεί επάνω 5 λευκά για να φωτίζει την πινακίδα κυκλοφορίας, και 24 Led για πορείας και στοπ. Αυτό που με παραξενεύει είναι οτι με μόνο 24 κάνει δουλειά, ενώ εγώ λέω να χρησιμοποιήσω 70!!!! Ισως να είναι πιό bright τα Led που χρησιμοποιεί.
Από ότι φαίνεται στην λίστα του, χρησιμοποιεί:
Parts List
22 x 10mm Red 10000mcd LED, If = 50mA, Vf = 2.3V, #ZD0202
2 x 5mm Red 10000mcd LED, If = 50mA, Vf = 2.3V, #ZD0156

Εδώ κάτι λάθος εχει, 22 των 10χλστων +2 των 5χλστων=24 ενώ στο σχέδιο εχει 24+5=29.

Αυτό θα εξακριβωθεί αυριο μετά απο επίσκεψη στο Led Megastore όπου θα ρωτήσω τι προδιαγραφών είναι τα ZD0202 και ZD0156 σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιώ εγώ.

Αυτό που αρχίζω να υπολογίζω είναι οτι ισως να χρειάζονται χρωματιστά Led, δλδ κόκκινα και κίτρινα για στοπ και φλας, θα αγοράσω μερικά και θα δώ.

Και κάτι ακόμα, βρήκα και φακό διαμέτρου 18mm, κατάλληλο για Led, οπότε αυριο θα γίνει αγορά και πειραματισμών συνέχεια.

Είναι και το θέμα οτι η ολη κατασκευή θα πρέπει να είναι εύκολη κατασκευαστικά, κατανοητή σε εναν οχι και τόσο σχετικό, και προπάντων ευκολο να προσαρμοστει σε κάθε μοτό.

Και συνεχίζω κρατώντας εδώ το ιστορικό της κατασκευής.
Αγόρασα κίτρινα και κόκκινα Led , και τελικά μπορώ να πώ οτι διαπέρασαν τα πλαστικά με μεγαλύτερη ευκολία παρόλο που εχουν την ιδια φωτεινότητα. Αυτό συνεπάγεται μια επιπλέον ταλαιπωρια αφού πλέον σε κάθε χρώμα αντιστοιχεί διαφορετική τάση λειτουργίας και ανάγκη για ρεύμα.
Επειτα βρήκα αυτό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , εφαρμογή μιας παλιάς μου προσπάθειας. Ετσι προσπάθησα να ανορθώσω με μια γέφυρα ανόρθωσης όπως το circuit 1 την εναλασσόμενη τάση φωτισμού στον πάπο.
Οι ενδείξεις που πήρα ηταν απίστευτες, απο 4.5V στο ρελαντί εως 19.5V σε υψηλές στροφές!!!!
Απίστευτο όμως ηταν και το οτι τα 19.5V με φορτίο ενα λαπάκι των 10W απο τα φλάς έπεφτε στα 5,3V γμτ Μετατροπές με LED 5627
Αυτό σημαίνει οτι ο δρόμος είναι μακρύς, και τα πειράματα πολλά.
Ισως τελικά την λύση δώσει ενα επανατυλιγμένο πηνίο στα 12V αλλά με παραπάνω παροχή ισχύος.
Απο το μάνουαλ διάβασα δυνατότητα παροχής 3A μέγιστο, δλδ 6 επί 3A = 18W. Λίγα , πολύ λίγα , αν στα 12V καταφέρω να βγάλω 3Α τότε θα μιλάμε για 36W.
Ιδωμεν ....


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΠαρ 05 Σεπ 2014, 23:42

Περιμένοντας λοιπόν τα Led που εχω παραγγείλει στους σχιστομάτηδες, ξεκίνησα πιό ''ζεστά'' την κατασκευή - τροποποίηση του φλάσερ σε ηλεκτρονικού τύπου, με έμφαση στην σταθερή περίοδο λειτουργίας ανεξάρτητα απο φορτίο η τάση λειτουργίας, κυρίως την δεύτερη αιτία αφού ονπάπος δεν φημίζεται για την σταθερότητα της τάσης.
Ενα δεύτερο ηταν η αποφυγή χρήσης ρελέ, ωστε να μην απαιτείται εστω και η παραμικρή συντήρηση λόγω κινούμενων τμημάτων.
Για το κύκλωμα χρησιμοποιήθηκε το πασίγνωστο ολοκληρωμένο χρονισμού 555, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] σε λειτουργία ασταθή πολυδονητή, αφού για την λειτουργία του απαιτούνται το ολοκληρωμένο και 3 εξωτερικά υλικά. Το θεωρητικό του φαίνεται εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] στην σελίδα 10, στο Figure 10. H ακόμα καλύτερα εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] στην παράγραφο 555/556 Astable.
Η όλη κατασκευή θα είναι κάτι σαν το παρακάτω, όπου μπορείτε να δείτε στην πράξη την διαφορά ενός απλού Led με ενα των 8000mcd. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εγώ χρησιμοποιώ Led των 10000mcd. thumps up right
Aκόμα μια παρουσίαση εδώ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρχικά τοποθέτησα ενα 2SK2645, είναι ενα φθηνό N-Channel MOS-FET που λειτουργεί στα 600V/9A. Η κατασκευή ηταν αυτή:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αλλά δεν δούλεψε σωστά , δεν πειράζει αυτά έχουν οι πειραματισμοί, κουράγιο και υπομονή

Λειτούργησε μεν σαν κατασκευή, και ενώ η πτώση τάσης στα ακρα του MOS-FET ηταν μόλις 0.018Volts max. Πολύ καλό και με μηδενικές απώλειες. Ομως την πάτησα αφού το N-Channel ανοιγόκλεινε την ... γείωση, γμτ! Ακολούθησε νέα αγορά ενός IRF 9540 που είναι πιό ισχυρό μέν αλλά Ρ-Channel MOS-FET . Εδώ ηταν η πλήρης αποτυχία αφού δυστυχώς η νέα συνδεσμολογία εφερε πτώση τάσης 1.2Volts και τα Led δεν άναβαν. ΓΜΤ! Τσάμπα άλλα 5 ευρώ.

Τελικά νέα κατασκευή, η αριστερή στην παρακάτω φωτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Που τοποθετήθηκε σε ακόμα πιό μικρή πλακέτα, με ενα BS170, N-Channel MOSFET που είναι οτι πρέπει για να οδηγήσει ''αναγκαστικά'' ενα ρελέ 6Volt. Αλλά στην πράξη ΚΑΙ αυτή ενώ λειτουργούσε στον πάγκο , πάνω στο μηχανάκι δεν εκλεινε ποτέ Μετατροπές με LED 108785

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το τοποθέτησα στο εσωτερικό του παλιου φλάσερ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τζάμπα κόπος όμως αφού σαν λειτουργία ηταν φλάσερ τριών επαφών ενώ ο πάπος έχει φλάσερ δύο επαφών.Και δεν καταλάβαίνε τπτ ... απο 4.8 εως και 7,5 Volts σταθερή περίοδος ανοιγοκλεισίματος , ... κρίμα τον κόπο.



Αναμένω να ερθουν τα Led απο Κίνα. Στο μαγαζί που ψώνιζα τα χρεώνει 0.1 ευρώ το ένα δλδ 10 ευρώ τα 100. Ο κινέζος με 5 ευρώ μου στέλνει 100 κόκκινα και 100 κίτρινα, και δωρεάν μεταφορικά.

Απομένει το εμπρός φανάρι που διαθέτει λάμπα 6V/15W αν δεν κάνω λάθος. Στο μάνουαλ γράφει οτι το μέγιστο ρεύμα που δίνει ο πάπος είναι 3Α σε αυτό το κύκλωμα, δλδ 6V επί 3Α = 18W μέγιστο, επειδή ισχύ τραβάει το πίσω πορείας και ο φωτισμός των οργάνων. Τώρα που όλα αυτά θα γίνουν Led θα μείνει σχεδόν όλη αυτή η ισχύς για το εμπρός φανάρι.
Ομως απο οτι διάβασα στο ιντερνετ χοντρικά 1W αναλογεί σε 680 lumens : << By definition, at the peak sensitivity of the eye (green 555nm) 1 Watt equals 680 lumens.>>.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε η λάμπα των 15W δίνει 15 * 680 = 10200 lumens
Αν χρησιμοποιήσω Power Led με τάση λειτουργίας στα 3.4V~3.8V, με ρεύμα 750mA, και φωτεινότητα 160~180 Lumen το χάσαμε το παιχνίδι.
Ακόμα και δέκα led χαμηλότερης ισχύος τοποθετημένα ανα δύο σε σειρά για να ανέβει η τάση τους στα 6Volts θα απαιτούν 5 * 0.7Α= 3.5Α, εκτός ορίων δλδ.
Θα δούμε ... ισως η λύση είναι ενα 12βολτο πηνίο. Θα δώ ...

Επόμενο βήμα ηταν το πώς θα διατηρηθεί η φωτεινότητα των Led σταθερή αφού η τάση της μπαταρίας μεταβάλλεται απο ας πούμε το κατώτατο με φορτίο 5.7Volt εως τα 7.45Volt με φούλ στροφές.
Κάτι που οι 12βολτοι το εχουν επιλύσει (λες και όλοι δουλεύουν μόνο γι΄ αυτούς), αλλά για εμάς τους 6βολτους η τόσο χαμηλή τάση δυσχαιρένει την λειτουργία και είναι στα όρια σχεδόν των περισσότερων ολοκληρωμένων της αγοράς. Πού σημαίνει οτι αν προχωρήσω σε μια δική μου κατασκευή, θέλω χρόνο και χρήμα και θα είναι πολύπλοκη για να κατασκευαστει απο τον οιονδήποτε.
Βασικά τα Led θέλουν 2.4Volt και τραβάνε 20mA max.
Τα δικά μου στα 20mA φωτίζουν αρκετά αλλά βράζουν και καίγονται. Ετσι τα δουλεύω στα 18mA που σημαίνει 2.1Volt.
Το πρόβλημα είναι οτι απο τα 2.1Volt στα 1.8Volt οση δλδ η διαφορά τάσης πάνω στο Led που προκαλείται από την μεταβολή της τάσης απο τα 5.7Volt εως τα 7.45Volt της μπαταρίας η φωτεινότητα πέφτει στο μισό, ενώ στα 1.65 δεν ανάβουν κάν.

Τελικά το ολοκληρωμένο LM317 είναι Η λύση στο πρόβλημά μου, παίζει το ρόλο μιάς ρυθμιζόμενης Zener πολύ καλά.
Το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο εχει 3 ποδαράκια αντέχει μέγιστο ρεύμα 1.5Α με ψύκτρα απο το 1Α και πάνω, ενώ κοστίζει 0,8 ευρώ. Εχει εσωτερική προστασία για βραχυκύκλωμα και γενικά δεν καταλαβαίνει τπτ.
Αρα η προσπάθεια είναι να βγεί τάση εξόδου σταθερή στα 2.1Volt που σημαίνει μέγιστη φωτεινότητα με μεταβαλόμενη τάση εισόδου απο 5.5 εως 7.5Volt. Το κύκλωμα φαίνεται εδώ διασωληνομένο : Μετατροπές με LED 108785
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Μερικές μετρήσεις:
Με 3.63V είσοδο εχω έξοδο 2,07V (δεν δίνω παραπάνω απο 2,07V αφού τα χρωματιστά led αντεχουν εως τα 2.2v και τα λευκά εως 3 το πολύ, μετα βραζουν και καίγονται)
στα 7.45V είσοδο εχω έξοδο 2,07V
στα 12.00V είσοδο εχω έξοδο 2,08V
στα 14.45V είσοδο εχω έξοδο 2,08V (για πιθανή χρήση σε αυτ/το δεν λέει αφού το ολοκληρωμένο πάνω απο τα 10 βολτ αρχίζει να βραζει απο την ισχύ που καταναλώνει)
Αρα απο τάση 3.63 εως και τα 14.45V εχω την σωστή τάση στα led που σημαίνει στην πράξη οτι όσο και να μεταβάλεται η τάση με τις στροφές η με το φορτίο στο παπί τα led πάντα θα έχουν την τάση που απαιτούν για την μέγιστη φωτεινότητα.
Επειδή τα Led είναι 50 τον αριθμόν ( 50*20=1000mA max) δοκίμασα και την περίπτωση ανα δύο Led σε σειρά για να εχω το μισο ρεύμα, και εχω 4.12V από μόλις 5,68 V είσοδο και φυσικά σταθερή εως τα 24V που δοκίμασα.
Τελικά η τάση εξόδου παραμένει σταθερή 2.08V

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με τάση εισόδου από 5Volts εως και τα 14.5Volts οριακά όμως για το ολοκληρωμένο.

Το κόστος μέχρι στιγμής είναι διπλασιο για εμένα αφού μερικές φορές αφού αφήνω τα Led να αναβοσβήνουν όλη νύχτα!!! το πρωί βρίσκω η τα Led η to ολοκληρωμένο καμένα.
Ομως μετά απο 2 ολοκληρωμένα και καμμιά 20ρια Led είμαι σίγουρος για το crash test Μετατροπές με LED 108785

Σειρά εχει η κατασκευή των πλακετών εν αναμονή των Led απο τους σχιστομάτηδες.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 00:49

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αναμονή ενός μηνός για να παραλάβω τα 200 leds (100 κόκκινα, 100 κίτρινα) από Κίνα.
Ηρθαν χθές το πρωί ... αλλά, αλλά δυστυχώς η φήμη περί Κινέζικου δεν είναι τυχαία. Μετατροπές με LED 5627 Παρότι στο eBay διαφημίζονταν σαν Led υψηλής φωτεινότητας 10000mcd, σε σχέση με αυτά που προμηθεύτηκα απο Ελληνικό εξειδικευμένο μαγαζί που έφραφαν 2000mcd, τα κινέχικα εχουν την μισή φωτεινότητα.
Μάλλον ''άθελά τους'' οι σχιστομάτηδες εβαλαν ενα ακόμα μηδενικό. Και σαν να μην εφτανε αυτό δεν είναι όμοια, άλλα φωτίζουν πιό πολύ και άλλα πιό λίγο, δλδ τραβάνε διαφορετικό ρεύμα και τα πιό φωτεινά είναι καταδικασμένα να καούν.
Φταίω εγώ τώρα να τους σκισω καταχωρώντας μια αρνητική αξιολόγηση?
Οπότε αναγκαστικά σήμερα έπαιξε αγορά άλλων 150 leds=15 ευρώ απο το γνωστό μαγαζί.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εδω εχω το ενα εμπρός φλάς (με πλακετα, γιατί στο πίσω οπως φαινεται στην επόμενη φωτό θα χρησιμοποιήσω ενα πλαστικό με κατοπτρο απο φακό, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πετύχει, απλά θα εχω τη δυνατότητα να τα συγκρίνω κάτοπτρο/πλακετα με leds και βλεπω τι φωτίζει καλύτερα.)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και το πίσω φαναρι που στο σημείο της λάμπας του στοπ θα βάλω ενα ακομα κάτοπτρο.
Εδώ χρειάζομαι την βοήθειά σας , το υπόλοιπο τμήμα της πλακέτας θα καλυφθεί με περίπου 60 led για το στόπ και 20 για το φώς θέσης.
Παίρνει ανετα 150 led, αλλά πρέπει να διατηρηθεί το ρεύμα χαμηλά, πχ 150 led τραβανε 3Α μέγιστο ρεύμα σε σχέση με την λάμπα που τραβαει 3,5Α. Θέλω να διατηρήσω το ρεύμα κάτω απο τα 2Α που σημαίνει το πολύ 100 led.
Εχω λοιπόν μερικές επιλογές, δλδ να ανάβουν τα 60 σε στοπ και τα 20 για θέσης, να ανάβουν ολα χαμηλά για θέσης και δυνατά για στόπ, να κάνω κάποιο σχέδιο κλπ .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εχω ακόμα ενα θέμα, με σκοπό να γλυτώσω οσο περισσότερη ισχύ θέλω να μετατρέψω το εμπρός θέσης :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

σε led, αλλά δεν μπορώ να το βρώ σε 6Volt. Eδώ θα παίξει πάλι πατέντα και ισως βάλω 3χρωμα led

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτό είναι και το πιό δύσκολο σημείο, η δύσκολη εως αδύνατη αφαίρεση των Led. Ομως δυστυχώς αφού δεν πρόκειται για μαζική παραγωγή η κατασκευή τυπωμένου κυκλώματος αντί για χρησιμοποιηση πλακέτας κατασκευών, κρίνεται ασύμφορη. Οπότε αφού τοποθετηθούν κοληθούν τα Led ,εργασίες με μεγάλη προσοχή.
Επι το έργον λοιπόν. Το πίσω φανάρι τρυπήθηκε σε σημείο που δεν φαινεται τοποθετήθηκαν κωνικές αλενόβιδες ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... και εσωτερικά μπήκαν οι αποστάτες ....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

.. για την τοποθέτηση της πλακέτας των δύο σταθεροποιητών τάσης, εναν για το Στόπ και εναν ,σε συνδοιασμό με ανορθωτή, για την εναλασσόμενη τάση του φωτισμού θέσης ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

. και η νέα πλακέτα των Leds βαμμένη ασημί με ενα κοινό σπρευ για μέγιστη ανάκλαση του φωτός ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... και προχωρώ σε κατασκευή πλέον των σταθεροποιητών, τοποθέτηση των Leds, και δοκιμές.

Ακόμα και αφού αυτή την εποχή αναβαθμίζω τον φωτισμό στα όργανα της ΤΑ650 , και επειδή στο παπί γίνεται προσπάθεια για εξοικονόμηση ισχύος μέχρι και λίγα mAmperes, σκέφτηκα να αντικαταστήσω τον φωτισμό στα όργανά του με Led

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... το αριστερό για τον φωτισμό (κόστος 3.10 ευρώ) και το δεξί για τις ενδείξεις( κόστος 0.70 ευρώ) . Απο δοκιμές που έκανα εχει 30-40% περισσότερη φωτεινότητα απο το κλασικό λαμπάκι, και η κατανάλωση απο τα 350-400mA πέφτει στα 60-70 !!!!
. Φυσικά θα αντικατασταθεί και αυτό μέσα στο εμπρός φανάρι με λευκό , η καγκουρομπλέ η τρίχρωμο hehehe
Θέμα υπάρχει στο ότι δεν κυκλοφορούν 6βολτα, οπότε παράγγειλα βάσεις και θά τοποθετήσω μόνος τα Leds, κατασκευάζοντας 6βολτα .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... και τα καλώδια σύνδεσης στα ηδη υπάρχοντα ντουί, είπαμε ΔΕΝ θα πειραχτεί απο το ηλεκτρικό κύκλωμα ούτε καλώδιο ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

.. καθώς επίσης και τα δύο πίσω φλάς είναι έτοιμα ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... ωστε αφού τοποθετηθούν να γίνει και επιτόπου σύγκριση φωτεινότητας, σε σχέση με τις εμπρός πλακέτες, και όποια μέθοδος είναι καλύτερη θα αντικαταστήσει την άλλη.


Οι δύο πλακέτες για τα εμπρός φλάς είναι πλέον έτοιμες ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 00:54

Ξεκίνησε σαν αστείο, προχώρησε πολύ τελικά, πολλά τα προβλήματα, οχι μόνον απο την τάση, αλλά και απο την μεταβολή της απο 5.85 εως 7.45volt.
Ακόμα και το φλάσερ μερικές φορές τρελαινόταν απο την εναλλασόμενη συνιστώσα (παλμούς) της ανάφλεξης που υπήρχε μέσα στο κύκλωμα συνεχούς και εχανε το χρονισμό του.
Ασχολούμαι με αυτό, οταν δεν τρέχω για ανταλλακτικά, πολλές ώρες.
Το μόνο κακό σε όλο αυτό είναι οτι η όλη κατασκευή δεν μπορεί να γίνει απο εναν ερασιτέχνη, αλλά αν κάποιος το επιχειρήσει δεν θα μπλέξει στα ίδια λάθη, ούτε και θα σπαταλήσει τόσο χρήμα και χρόνο σε πειραματισμούς και δοκιμές.

Και συνεχίζω το θέμα αφού βρίσκομαι ενα βήμα πριν την ολοκλήρωσή του.
Κατασκευάστηκε η πλακέτα με τους δύο σταθεροποιητές τάσης για το Στοπ και το πίσω θέσης:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... τα Led κολήθηκαν στην κεντρική πίσω πλακέτα , και άλλα 4 που φαίνονται στο κάτω μέρος γωνιασμένα είναι αυτά που θα φωτίζουν την πινακίδα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

.. και αυτή κολήθηκε με το σέτ σταθεροποιητές και φίς:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

,,,η πλακέτα με τους δύο σταθεροποιητές τάσης μπήκε στην θέση της:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

. και επιτέλους το πίσω φανάρι είναι έτοιμο να μπούν τα πλαστικά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και στις δύο παρακάτω φωτό είναι τα εμπρός φλάς στο σταδιο πρίν την τοποθέτησή τους :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Απομένει να ''φτιάξω'' τα 6βολτα λαμπάκια με Led των οργάνων, και να τοποθετηθούν τα απαραίτητα επιπλέον βίσματα για το φλάσερ και τον σταθεροποιητή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 00:59

Αυτό το πόστ με είχε βάλει σε σκέψεις, και αγωνία σε οτι αφορά το αποτέλεσμα. θα ηταν κρίμα τόσες ώρες δουλειάς και Ελληνικής δημιουργικής πατέντας να πάνε στράφι.
Σήμερα λοιπόν τοποθέτησα τα εμπρός φλάς και το πίσω φωτιστικό σώμα.

Εκανα μερικές πρόχειρες συνδέσεις, τοποθέτησα μπαταρία, και έβαλα εμπρός τον γέρο-πάπο.
Περιγράφω λοιπόν τις φωτό σχολιάζοντάς τες και οι εντυπώσεις σας μαζί με τα σχόλιά σας μετά...

Πώς φαίνεται οτι είναι High-end τεχνολογία με Led , φωτό εμπρός ευθεία στο ενα μέτρο απόσταση περίπου:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

... και μια απο το πλάι σε πιό μεγάλη απόσταση για να φανεί οτι τελικά τα Led με γωνία ακτινοβολίας 70 μοιρών δεν είναι κατευθυντικά και γενικά ''φαίνεται'' και απο το πλάι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το πίσω φλας απο κοντά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και απο τα 2 μέτρα απόσταση δίχως στοπ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και απο πιό μακριά , στα 4 μέτρα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

.. και εδώ με το στοπ αναμένο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ας ληφθεί υπ' όψιν οτι οι φωτό πάρθηκαν με ρύθμιση της κάμερας για να μην τυφλώνεται και βγάζει αυτές τις κατακόρυφες φωτεινές γραμμές. Γι' αυτό και είναι λίγο σκοτεινές, ενω τις τράβηξα μεσημέρι με ντάλα ηλιο.

Οι παρατηρήσεις μου:
1. Εχουν δίκιο που λένε για χρόνο θέρμανσης του νήματος στις κλασικές λάμπες. Στα Led απλά δεν υπάρχει. Ανάβουν με την μία.
2. Τα εμπρός φλάς είναι δυνατά, ισως και πιό δυνατά απο αυτά της ΤΑ, είναι τόσο φωτεινά που σχεδόν ασπρίζουν. Ισως βγάλω απο τα πίσω τα κάτοπτρα και φτιάξω πλακέτες και για εκεί. Απλά περιμένω να τα δώ και βράδυ που το φλάς θα φωτίζει ολόκληρο, αφού τώρα λόγω του οτι τα χτυπούσε το φώς φώτιζαν εκεί που υπήρχαν τα Leds.
3. Το στόπ ανάβει απότομα και κάνει έντονη τη διαφορά απο το θέσης. Πράγμα φυσικό αφού το θέσης εχει 22 led και το στοπ 69!!!!!Πιστεύω οτι νύχτα θα είναι έντονο. Aν κρίνω απο τα εμπρός φλας που εχουν μόλις 33 Led.
Το καλύτερο? είτε ανάβει το στοπ είτε οχι δεν ενοχλεί λογω της μικρής κατανάλωσης τα φλάς ΚΑΘΟΛΟΥ. Η δε τάση στο ρελαντί με αναμένα και τα 4 φλάς και το στοπ πέφτει 0.3 Volts. Η λάμπα του στοπ κατανάλωνε 3.2Α , και τώρα με το ζόρι φτάνει τα 0.8Α !!!!
4. Το πίσω θέσης εχει πλάκα Μετατροπές με LED 108785 στο ρελαντί τρεμοπαίζει σαν πολύ γρήγορο φλάς, και να το προσπαθούσα ετσι δεν θα εβγαινε. Είναι το μόνο σημείο που δεν παίρνει βελτίωση. Ισως αργότερα να συνδέσω οργανα, και εμπρός - πίσω θέσης με την μπαταρία, αφήνοντας το εμπρός φανάρι μόνο του στο κύκλωμα με τα πηνία φωτισμού. Ιδωμεν .....

Αναμενω λοιπόν να ερθουν οι βάσεις των Τ10 ωστε να φτιάξω τα λαμπάκια φωτισμού και ενδείξεων των οργάνων και το εμπρός θέσης 6βολτα με led .
Μετά εχει σειρά το εμπρός φανάρι. Που ούτως η άλλως θα φωτίζει καλύτερα τώρα αφού σχεδόν όλη η διαθέσιμη ισχύς θα πηγαίνει σε αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 01:02

Σε οτι αφορά την όλη δουλειά, μερικές λεπτομέρειες:

Πρώτον το κόστος, 18 ευρώ κοστίζουν τα 180 Led, και απο 2 ευρώ η κάθε πλακέτα σταθεροποιητή, δλδ επί 3 = 6 ευρώ συνολικά. Και το πολύ 2 ευρώ ακόμα το φλάσερ, ακόμα απο διάφορα υλικά χρειαστηκα 2 πλακέτες πολυκατασκευών διάτρυτες με κοστος 5 ευρώ και οι δύο. Αρα συνολικά στα 30ευρω. Ξέχασα οτι στο κόστος πρέπει να προστεθούν και 5 λάμπες (4 φλάς + μια για στοπ-θέσης) που θα σπάσουν για να χρησιμοποιηθούν τα φις. Εγώ πήγα σε ενα κέντρο λάμπας στην Ελευσίνα για να αγοράσω, αλλα στον πάγκο είχε ενα διάφανο κουτί που πέταγαν οι πελάτες τις καμμένες για ανακύκλωση και ετσι, οπότε ''βούτηξα'' καμμιά δεκαριά τσάμπα.

Εμένα το κόστος ανέβηκε στο διπλάσιο, αφού έπρεπε να κάνω δοκιμές καταστρέφοντας υλικά, δοκιμές αντοχής οπου τα led λειτουργούσαν ολη νύχτα και το άλλο πρωί ηταν καπούτ!Ο κατασκευαστής δίνει πχ τάση λειτουργίας για τα λευκά 3.2 volts και 20mA μέγιστο ρεύμα. Εκεί όμως αρκετά καίγονται η υπερθερμαίνεται ο ημιαγωγός λιώνει το διάφανο πλαστικό που τον περιβάλλει θαμπώνει και χάνουν σε φωτεινότητα, οπότε μετά από καμμιά 30ριά καμμένα βρήκα οτι στα 3 volt και 18mA λειτουργούν άψογα χωρίς συμβιβασμόυς σε φωτεινότητα.

Και δεύτερον σε οτι αφορά την ευκολία της κατασκευής. Καταλαβαίνω οτι για τον σχεδιασμό του ας πούμε ''ηλεκτρονικού'' κομματιού απαιτούνται κάποιες βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών και υλικών, και δεν είναι δυνατόν να φτιαχτεί απο κάποιον που ξέρει μόνο να κολάει με το κολητήρι.
Αλλά οι πλακέτες φτιάχνονται σε ενα πρωινό με ενα καφεδάκι, και οι σταθεροποιητές το ίδιο.
Παίζει βέβαια και το κομμάτι της τοποθέτησης στο χώρο πίσω απο το εμπρός φανάρι. Αλλά θα προσπαθήσω και απο εκεί να κρατήσω φωτό και αναλυτικότατες οδηγίες.

Κάτι ακόμα, οι σταθεροποιητές - περιοριστές τάσης εκτός απο το οτι διατηρούν την τάση τροφοδοσίας των Led στην περιοχή της μέγιστης φωτεινότητας δλδ στα 3.0volts, εξαφανίζουν και το φαινόμενο της μεταβολής της φωτεινότητας ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα, αφού παρέχουν 3.0 volts έξοδο , με 4.6 εως 18 Volts τάση εισόδου. Επειτα εχουν εσωτερική προστασία ρεύματος, υπέρτασης και θερμοκρασίας, είναι δλδ θεωρητικά αφθαρτα ολοκληρωμένα για αρχάριους.
Θα μπορούσε η όλη κατασκευή να γίνει δίχως σταθεροποιητές απλά με τηυν χρήση αντιστάσεων, αλλά εκτός του οτι η φωτεινότητα θα μεταβαλόταν, μετά απο κάποια διαφορά στην τάση τα Led αποκόπτουν και δεν ανάβουν καθόλου. Δλδ με μια αντίσταση κατάλληλη για τα 7.5Volts που είναι και η μέγιστη που δίνει ο πάπος για να πάμε στα 3 Volts θέλουμε: 7.5-3=4.5Volt και 4.5/0.018=250ΩΜ, αλλά στο εμπόριο κυκλοφορούν αντιστάσεις των 220 η 270 ΩΜ. Ομως αυτή η αντίσταση σε μια πτώση τάσης του πάπου στα 6.0 Volts θα προκαλούσε επιπλέον πτώση τάσης στα Led , αρα η θα έπρεπε να μεταβαλόταν σε μικρότερη δλδ 6-3=3Volt, και 3/0.018= 166ΩΜ πράγμα αδύνατο, η τα Led απλά ... θα έσβηναν
Αυτό το πρόβλημα λύνουν οι σταθεροποιητές.

Και επειδή πάλι εγραψα πολλά, να σας πώ οτι αναμένω να έρθουν και οι πλαστικές βάσεις των Τ-10 , ωστε να φτιαχτούν τα 6βολτα ενδεικτικά,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 01:11

Και συνεχίζω, αφού δουλειά δεν είχε λένε ....

Προχωράω στο πρότζεκτ εξοικονόμησης ενέργειας, ακόμα και μισό watt να κερδίσω θα είναι υπέρ του μπροστινού φαναριού, που μάλλον είναι για να σε βλέπουν μην και σε πατήσουν σαν μύγα παρά για να βλέπεις που πάς ...

Σε εφαρμογή λοιπόν η αλλαγή στις λάμπες των οργάνων (λές και εχει και τα πολλά) φωτισμού και ενδεικτικών.

Για τα ενδεικτικά αγόρασα δύο τέτοια led αυτοκινήτου προς 0.4 ευρω το ενα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

τα διαίρεσα πολύ εύκολα αφού χρειαζόμουν την βάση τους, τελικά αργούν οι Κινέζοι και βιάζομαι ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και επειδή η φωτεινότητά τους είναι σχετικά χαμηλή, εφτιαξα μια στρογγυλή πλακέτα, με μια αντίσταση 150ΩΜ και ενα led τύπου smd 5050 (0.35 ευρώ) που αποδίδει φωτεινότητα περίπου για ενα Watt:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εφτιαξα αυτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Που με την σειρά του μπήκε στην πλαστική βάση του Τ10:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ακολούθησαν δοκιμές .οπου η κατασκευή απέδωσε τα μέγιστα ....:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στην συνέχεια μετά το εστιασμένο φώς του 5050 εχουμε μια κατασκευή για περιμετρικό φωτισμό με 5 led 5050.
Κατασκεύασα αυτά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Που πιστεύω να καταφέρω να φτιάξω ενα σαν αυτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οι πρωτοπόροι εχουν και αναποδιές ...
Ετσι για μια φορά ακόμα δουλειά 2 ημερών χάθηκε απο ενα λάθος ,
Ολα λειτούργησαν αλλά δυστυχώς, δεν υπολόγισα ότι το παλιό φλάσερ ηταν με δύο ακροδέκτες πράγμα που σημαίνει οτι οταν ''άνοιγε'' το φορτίο ξεκινούσε τον κύκλο λειτουργίας του.
Αποτέλεσμα το φλάσερ να λειτουργεί συνέχεια οσο ο κινητήρας δουλεύει ... Μετατροπές με LED 108785
Αρα ξήλωμα όλα και απο την αρχή το ηλεκτρονικό κομμάτι, και στην γύρα για ανταλλακτικά.
Ευτυχώς ενα παλιό φλάσερ απο τουτού έδωσε το κουτί του για την νέα κατασκευή:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κατασκευή νέας πλακέτας που περιέχει τα πάντα, δλδ Σταθεροποιητή , κύκλωμα χρονισμού και ρελέ εξόδου, που εγιναν δύο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το διάγραμμά του δεν είναι τπτ το φοβερό αλλα είναι επιτέλους το τελικό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και ετσι έμεινε μόνο η τοποθέτηση .





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Μετατροπές με LED Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετατροπές με LED   Μετατροπές με LED Icon_minitimeΣαβ 06 Σεπ 2014, 01:32

Και μετά απο μια μικρή διακοπή, με λίγη φλυαρία, ας επανέλθω στην σκληρή δουλειά.

Ηρθε ο καιρός να ασχοληθώ με το εμπρός φανάρι.

Εχοντας αποκτήσει πιά, γνώσεις και σχετική εμπειρία, και μετά απο πολλές πολλές ωρες ψάξιμο στο διαδύκτιο ηρθε η ωρα να δώ το φώς

Δεν το είχα σκοπό, αλλά αφού έλυσα το εμπρός φανάρι και καθάρισα εσωτερικά με προσοχή τον καθρέπτη, που όμως δεν είχε σκόνη ,οπότε μην το επιχειρήσετε και εσείς τυχεροί ιδιοκτήτες 6βολτων σούπερπάπων, παρατήρησα την μεγάλη διαφορά που εχει το φανάρι με την αντικατάσταση του μικρού πορείας Τ10 των 3W με ενα τέτοιο :

αλλά με μετατροπή του σε 6βολτο φυσικά.
Στο σκοτάδι κυριολεκτικά οδηγάς με το φωτισμό που δίνει αλλά δεν εστιάζει λόγω τοποθέτησής του στο φανάρι.

Εκτός από το κατάλευκο φώς σε στυλ ξένον , φυσικό αφού επέλεξα Led smd τύπου 5050 (0.35 ευρώ το κομμάτι) σε ψυχρό λευκό, χρησιμοποίησα 5 Led που περιέχουν εσωτερικά απο 3 το καθένα, δλδ 15 συνολικά led, και επειδή στις προδιαγραφές του 5050 αναφέρεται οτι αποδίδει περίπου 40 Lm στα 3,2Volt και τραβάει ρεύμα μόλις 20mΑ max. ενώ μπακαλίστικα μπορούμε να πούμε οτι 1 Watt = 40Lm (χονδρικά) αρα απο τα 400mA που τραβάει το κλασικό λαμπάκι , με τα Led εχω απόδωση 5Watt με μόλις 60mA.
Θα μου πείτε γιατί 60mA και οχι 100? αφού εβαλες 5 Led? Αυτό γιατί τα πλαινά ειναι ανά δύο σε σειρά ωστε να ανεβάσω την τάση λειτουργίας τους στα 6Volts, σκοπός της συνδεσμολογίας να απαιτηθεί μικρότερη σε ΩΜ σε σειρά αντίσταση , αλλά κυρίως σε Watt αφού ο χώρος είναι περιορισμένος, αντίσταση που να περιορίσει την τάση των 7.5Volts του πάπου στις υψηλές στροφές , πράγμα κακό για τα Led αφού αυτό το μόλις 1.5 Volt ανεβάζει δραματικά το ρεύμα τους στα 24 mΑ και μπορεί να μην τα καίει με την μια αλλά περιορίζει την διάρκεια ζωής τους και τα ζεσταίνει.
Και για να ασχολούμαι με μόλις 4mΑ καταλαβαίνετε σε τι τεχνολογία αιχμής βρίσκεται τώρα ο Πάπος. Μετατροπές με LED 108785

Εκτός απο την λάμπα του εμπρος φαναριού, ολα τά άλλα είναι πλέον Led.
Tώρα απομένει να γίνουν ορισμένες δοκιμές σε οτι αφορά τον τρόπο στήριξης των led, και η συναρμολόγησή της, αφού οι πλακέτες είναι έτοιμες.

Είναι και ενα οικονομικά δύσκολο εγχείρημα αφού το κόστος της λάμπας θα ξεπεράσει τα 22 ευρώ.

Μετά απο αρκετή προσπάθεια και λίγο πριν ολοκληρώσω την κατασκευή της περιβόητης ''λάμπας'' μου ηρθε μια που προέκυψε απο τα εξής:

Ξεκινώντας απο το ''θέμα'' με το τρεμούλιασμα στόν φωτισμό ... κάτι που δεν εχω ακόμα καταλάβει γιατί το κάνει η Yamaha
Το εχω παρατηρήσει και σε άλλα παπιά, και δεν κατάλαβα το σκοπό.
Κοιτώντας λοιπόν το ηλεκτρικό διάγραμμα (που σκανάρισα με μεγάλη ανάλυση για να είναι ευδιάκριτο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

, παρατήρησα οτι το ας πούμε Alternator που διαθέτει το παπί αποτελειται απο δύο τυλίγματα, το ενα αριστερά κοιτώντας το σχέδιο αφορά την ηλεκτρονική ανάφλεξη και γι αυτό εχει να κάνει μόνον με την CDI.
Ενώ το δεξί που στο Manual αναφέρεται οτι είναι διπλό, με τα καλώδια W (ασπρο) και Y/R (κίτρινο/κόκκινο) δίνει στον Retifier/Regulator ( ανορθωτή/σταθεροποιητή).
Με την σειρά του η έξοδος του ανορθωτή/σταθεροποιητή με το R (κόκκινο) καλώδιο φορτίζει την μπαταρία και τροφοδοτεί βασικά κάθε τι που ελέγχεται απο τον γενικό διακόπτη με το κλειδί. Δλδ το πίσω στοπ, τα φλάς, το λαμπάκι της νεκράς, και το όργανο βενζίνης.
Ομως ακολουθώντας το Y/R (κίτρινο/κόκκινο) καλώδιο ανεβαίνοντας απο τον Alternator σε ενα σημείο εχει μια ένωση και δίνει στον
ανορθωτή/σταθεροποιητή αλλά πάει και στον διακόπτη φωτισμού.
Επειδή δε η τάση αυτή είναι πρίν τον ανορθωτή/σταθεροποιητή είναι μεταβαλόμενη ΚΑΙ σε τάση αλλά ΚΑΙ σε συχνότητα.
Αν ακολουθήσουμε τα καλώδια που βγαίνουν απο τον διακόπτη φωτισμού, θα δούμε οτι τροφοδοτούν τα εμπρός και πίσω φώτα θέσης (4Watt) τον εμπρός προβολέα (τρομάρα του) 15+15Watt, και τον φωτισμό των οργάνων.
Ομως το οτι το Alternator διαθέτει δύο ξεχωριστά πηνία για φωτισμό (πράγμα που δεν φαίνεται στο Ηλεκτρικό Σχέδιο) σημαίνει οτι το συνολικό φορτίο του φωτισμού είναι μέσα στις προδιαγραφές του.
ΙΣΩΣ να μην είναι όμως μέσα στις προδιαγραφές του ανορθωτή/σταθεροποιητή.

Τώρα όμως που με τα Led κατάφερα να μειώσω το συνολικό φορτίο δραστικά, θα δοκιμάσω αφαιρώντας το Y/R (κίτρινο/κόκκινο) καλώδιο απο τον διακόπτη και συνδέοντάς το στο R η Br του γενικού διακόπτη να τροφοδοτήσω τα φώτα με συνεχή τάση απο την μπαταρία
Βέβαια εάν το εμπρός φανάρι δεν αποδώσει με την ''λάμπα'' θα το επαναφέρω στο αρχικό αφού δεν κόβω καλώδια απλά συνδέω δύο βίσματα διαφορετικά ... (ναι τόσο απλό είναι)

Το ερώτημα είναι το εξής :

α) συνδέοντας στο R (κόκκινο) θα εχω φώτα και με τον διακόπτη κλειστό δλδ και χωρίς κλειδί, ενώ
β) συνδέοντας στο Br (καφέ) θα εχω φώτα με τον διακόπτη ανοικτό και το κλειδί στην θέση του. (ΤΑ στυλ δλδ)

Αρκετά, με αυτά θα ασχοληθώ οταν το κάνω 12βολτο .

Και περνάω στο τελευταίο μέρος της μετατροπής για το εμπρός φανάρι του γεροπάπου.

Αρχικά κατασκευάστηκαν οι πλακέτες, που δυστυχώς δεν μπόρεσα να τοποθετήσω πάνω απο 8 τον αριθμό ... λόγω περιορισμένης διαμέτρου μόλις 18 χιλιοστά. Αλλα και πάλι κατάφερα να τοποθετήσω 52 τριπλά Led που δίνουν περίπου 1040Lm, τιμή καλή σε σχέση με τα 600 της παλιάς.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στην συνέχεια ηρθε η σειρά να σπάσω μια παλιά λάμπα και να καθαρίσω την βάση της για να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για την κατασκευή:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τα SMD τύπου 5050 υψηλής φωτεινότητας led κολήθηκαν σε ζευγάρια για να διπλασιαστεή η τάση τους και να φτάσει τα 6,4 Volts, Δεν λέει να μπλέξω πάλι με σταθεροποιητές κλπ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στην συνέχεια κολήθηκαν τα Led:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μια-μια μπάρα δοκιμάστηκε για σιγουριά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ετσι φαίνεται η κάτω βάση που επάνω της θα κοληθεί η βάση της λάμπας:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με τις πλαινές μπάρες τοποθετημένες , και το καλώδιο της γείωσης για τα επάνω led ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

...... τοποθετούνται οι αντιστάσεις εσωτερικά και μπαίνει το πάνω ''καπάκι'':

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μια πρώτη δοκιμή για να δούμε οτι όλα πάνε καλά, και τρια led δεν λειτουργούν, αφού είναι ευαίσθητα σε ταλαιπωρίες:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ακολουθεί η τοποθετηση των led στο πάνω μέρος και πάμε για το κόλημα της βάσης :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και εδώ μια φωτογραφία παρέα με την αρχαιολογικού ενδιαφέροντος παλιά λάμπα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ετσι φαίνεται ''απ' έξω'' :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και σε λειτουργία στα 6 Volt αφού η μέγιστη φωτεινότητα βρίσκεται στα 7.3-7,5 Volts τάση που δίνει ο πάπος σε πορεία, εδώ το διασταύρωσης:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και εδώ σαν πορείας:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μόνη προσθήκη ενα μικρό ρελέ που τοποθετήθηκε στην καλωδίωση του φαναριού, αφού η σύνδεση της νεας λάμπας εχει άλλη φιλοσοφία σε σχέση με την παλιά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Συνοπτικά:

Δεν ξέρω αν τελικά άξιζε τον κόπο, μια δουλειά που κράτησε τρείς μήνες και πολλές μα πολλές ωρες δουλειάς. Τελικά όμως η κατανάλωση σε ισχύ δλδ σε ρεύμα μειώθηκε απο τα 8.2Α με όλα τα φορτία αναμένα σε μόλις 2.2Α.

Ακόμα δεν ξέρω αν εχει αρκετή φωτεινότητα, αλλά οταν το κοιτάω απο εμπρός στην ευθεία είναι ενοχλητικό στα μάτια, ενώ είναι σκέτη χλίδα επειδή είναι κατάλευκο και σε ορισμένες γωνίες μπλεδίζει Μετατροπές με LED 108785
Και με την τροποποίηση που εγραψα στο προηγούμενο πόστ, κάνει αυτό το παπί πράγματι μοναδικό.

Είπα να το βάλω επάνω για βόλτα , αλλά απο την μιά ο πάπος είναι πάλι λυμένος το σύνδεσα όμως στην μπαταρία του με δύο καλώδια και με κλειστό κινητήρα φωτίζει την αυλή σαν την 75W μπαλαντέζα, απλά πιό εστιασμένα.

Θα δούμε ....



Τελικά , μετά απο πολύ ψιλοδουλειά, και αρκετό χρόνο στην υπόγα, το αποτέλεσμα ηταν ... μηδέν, η αλλιώς μια τρύπα στο νερό. Μετατροπές με LED 5627
Kρίμα.
Το φανάρι παρόλο που είχε μια εκπληκτική κατάλευκη φωτεινότητα, σε σημείο που οταν το κοιτούσες απο εμπρός να είναι ενοχλητικό, τελικά δεν εφεγγε πουθενά. Απο όπου περνούσα φώτιζε ολόγυρα, αλλά δεν εστίαζε πουθενά.
Οσο και να ρύθμιζα το πάνω-κάτω ηταν μάταιο.

Οπότε, έβγαλα την λάμπα αυτή και έβαλα την παλιά.
προς το παρόν αρκούμαι στο οτι επειδή όλα τα άλλα λαμπάκια είναι Led και εχει μειωθεί το φορτίο στα πηνία, εχω καλύτερη απόδωση.
Εχω δλδ μετρήσει και 7,2 Volts στην λάμπα , σε σχέση με τα 5 - 6.5 Volts που σημαίνει οτι δίνει οτι μπορεί.
Το αν δεν ικανοποιεί οφείλεται πλέον στο ιδιο το φανάρι και τον σχεδιασμό του.

Τέλος . -
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετατροπές με LED
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Duckriders.gr :: Πάπιες :: How to-Κάντο μόνος σου-
Μετάβαση σε:  
.
Copyright © 2010-2012, duckriders.gr
Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις