Duckriders.gr
Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το πρώτο επίσημο ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τους duckriders!!
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΣαβ 24 Σεπ 2016, 06:28

Λοιπόν , έχω ενα θεματάκι ...

Το Ταούνι ως γνωστόν διαθέτει το κλασικά διαφορικό .
Λάθος βέβαια η ονομασία , μάλον άξονας πρέπει να λέγεται , αλλά αφου ετσι το ξέρει ο κοσμος τι να κάνουμε?
Απο ότι μου έχουν πεί θέλει αλλαγή το ''ειδικό '' γράσο του κάθε 50000χλμ.
Πολλά τα βλέπω τα χλμτρα αλλά αφού κυκλοφορανε αρκετά ταούνια που δεν το έχουν αλλάξει ποτέ μάλλον ισχύει. Grin

Στο δικό μου το άλλαξα πριν 10 χρόνια στα 43000χλμ και δεν έδειχνε να έχει αλοιωθεί.
Η ονομασία του είναι ''YAMAHA GREESE T-MATE 120G'' και έχει κωδικό 90793-40001-00 και διατίθεται σαν ανταλλακτικό απο την Γιάμαχα.

Επειδή ένας σύντροχος κ φίλος μου έδωσε ενα διαφορικό είπα να το επισκευάσω, ετσι σε επικοινωνία με την Γιάμαχα οταν ζήτησα αυτό το μοναδικό στον κόσμο γράσο μου είπαν πως καταργήθηκε.
Ισως να είναι κ καλύτερα δλδ αφου είχε τιμή 35 ευρώ τα 120γρ.

Με την σκέψη πως η Γιαμαχα δεν κατασκευάζει γράσα αλλά μηχανάκια είμαι στην ψαχτική για κάτι που να ταιριάζει.

Στο yamahatownmatet80.forumotion.co.uk που γράφω προτείνουν αυτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δλδ αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αλλά προτείνουν αλλαγή κάθε 4000 μίλια, αν ηταν ετσι πεταω τον κινητήρα βαζω ενα Lifan 110 , ενα πίσω ψαλίδι+τροχό με αλυσιδίτσα και ησυχάζω τωρα που έμαθα τα κόλπα, αλλά δεν λέει, μόλις εκανα γενική επισκευή κινητήρα και πήγε 350 (ν)ευρά.

Σε επικοινωνία με την Castrol μου είπαν πως το παραπάνω Spheerol-L-EP-O δεν είναι τπτ παραπάνω απο ενα ενισχυμένο γράσο λιθίου με μηδενική ρευστότητα , ενα κάτι δλδ σαν γρασοβαλβολίνη που υπάρχει μεν στο εμπόριο αλλά σε 16κιλα και σε αστρονομικές τιμές.

Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος για το τι να χρησιμοποιήσω, κ η ίδια η Γιάμαχα δεν ασχολείται.

Είπα να πάω απο εκεί να τους βασανίσω λιγάκι, είναι κ δίπλα μου στον Ασπρόπυργο, δεν είναι συμπεριφορά αντιπροσωπείας αυτή, δλδ αν πάω το παπί σε ενα εξουσιοδοτημένο τι θα βάλουν μέσα? γραφιτούχο για μπιλιοφόρους όπως μου είπε ενας σε γνωστό εξουσιοδοτημένο στην Θηβών?

Θα μου πείτε πόσοι παλαβοί με προιστορικά Ταούνια τα πάνε αντιπροσωπεία?
Ετσι την πατανε όμως οσοι δεν την ψάχνουν, στο διαφορικό που επισκευάζω είχαν βάλει μέσα απλό γράσο σαν λίπος με αποτελεσμα να κολήσει περιμετρικά όπως πολύ σωστά είπε ο Αποστόλης κ να ανάψουν όλα εκεί μέσα, θέλει τώρα εκτός απο τα Ορινγκ που πλήρωσα 8 ευρώ, τα ρουλεμάν που κοστίζο υν 44 ευρώ και δύο τσιμούχες που παραγγειλα στην Μοτοδυναμική.

Αντε να βρείς τώρα τσιμούχα δεξιόστροφη 34 45 6-1R, k καλά το 3445 το 6 με τπτ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΣαβ 24 Σεπ 2016, 06:29

Στο θέμα μας, για να εξηγούμεθα, σκοπός μου είναι να αναγκάσω την Γιαμάχα να μου δώσει ενα αντικαταστάτη του ''δικού της '' γράσου.
Δεν είναι σωστή κίνηση αντιπροσωπείας το να καταργεί ένα κωδικό κ να μην στελνει μια σχετική τεχνική οδηγία πρός τα εξουσιοδοτημένα της αναφεροντας τι περιείχε τόσα χρόνια αυτό το κουτάκι των 150γρ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εντάξει δεν κατασκευάζει γράσα η Γιαμάχα, αλλά και δεν μπορείς να μου πετάς στην μάπα ενα '' σταμάτησα να το υποστηρίζω κ διακόπτω την χορήγηση του συγκεκριμένου κωδικού'' με το ετσι θέλω , αναγκάζοντας εμένα να παίρνω τους δρόμους και να ρίχνω ΤΑ τηλέφωνα σε σημείο να γίνω χημικός ωστε να συνεχίσω να κυκλοφορώ το μηχανάκι μου.

Συχεχίζω ...

Μετά απο επικοινωνία με την Castrol.gr και αφού ζήτησα πληροφορίες για το Castrol Classic Spheerol EP-O Grease , μου είπαν πως δεν το εισάγουν και πώς σαν περιγραφή είναι ενα κάπως ενισχυμένο γράσο λιθίου ρευστότητας μηδέν.
Με παρέπεμψαν σε ενα καταστημα λιανικής για να ζητήσω το Spheerol LSP-0 Grease σαν κάτι αντίστοιχο.
Δυστυχώς και εκεί τζίφος αφού ναι μεν υπάρχει αλλά σε 18λιτρα δοχεία. Υπάρχει όμως σε 2κιλα ενα με ρευστότητα 2 που είναι και το μοναδικό που μπορώ να αγοράσω.
Αρα απο την Castrol ακρη δεν βγηκε. Η μόνη λύση είναι να παραγγείλω απο eBay αυτό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
αν υπάρχει , αν υπάρχω εγώ, αν υπάρχει Ελλάδα , όταν επιτραπούν εισαγωγές.
Πέσαμε δλδ στην περίπτωση.

Μετά έπεσε επικοινωνία με την Shell.gr, και ζήτησα το Shell TG093#00 που αναφέρει το Haynes.
Aυτό δεν το ξέρανε ούτε σαν υλικό, ούτε σαν κωδικό.
Μετά απο αρκετες συνδέσεις με διάφορα τμήματα μίλησα κ με το χημείο της εταιρείας όπου οι απόψεις τους ήταν πως πρόκειται για γράσο λιθίου με κάποια πρόσθετα ωστε α αντεχει σε κρούσεις λογω γραναζιών σε διαφορικά κ άξονες. Απο ρευστότητες κλπ δεν ... βγήκε ακρη.

Ο κύβος ερρίφθη ... στην Γιαμαχα απλά μου είπαν οτι είναι γράσο λιθίου , τόσα ξέρουν τόσα λένε.

Στα εξωτερικά το γύρευα ... εδώ το βρήκα.

Eίναι και χημικό κ δεν έρχεται και εύκολα, πχ εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] κοστίζει κάπου £11 αλλά με τα μεταφορικά ανεβαίνει στις £56, κάπου 73 ευρώ το μισό κιλό. Δεν λέει.

Οπως έγραψα η Castrol δεν δίνει συσκευασία κάτω των 16 κιλών οπότε δεν ...
Στην Shell παρότι μου περιέγραψαν τι είναι δεν είχαν κάτι να μου προτείνουν.

Ψάχνοντας λοιπόν στο νετ βρήκα αυτήν την εταιρεία : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και τον κατάλογό της [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
Αυτό που ψάχνω είναι στην σελίδα 15 κάτω κάτω.

Περιγραφή : Ημίρρευστο γράσο βάσεως λιθίου, με πρόσθετα ΕΡ, κατάλληλο για το κεντρικό σύστημα λίπανσης των φορτηγών ( φορτηγών Grin )

Προδιαγραφές: Γράσσο βάσεως λιθίου γενικής χρήσεως ενισχυμένα με πρόσθετα υψηλής πιέσεως. Καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις γενικής λίπανσης οχημάτων και μηχανημάτων. Είναι κατάλληλα για ρουλεμάν. Θερμοκρασίες λειτουργίας : -25 έως +125οC

Ηδη μετά απο επικοινωνία με τα γραφεία, βρήκα και κατάστημα λιανικής . Οσο για την τιμή? 6-7 ευρώ το κιλό.
Εγώ θέλω 150 γρ σε κάθε λίπανση ...

Οποτε απανταχού ταούνηδες βρέθηκε το γράσο μας ... Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  202633
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΣαβ 24 Σεπ 2016, 06:31

Αυτή τη φορά στην αναπαλαίωση Νο2 η μάλλον στην ολοκλήρωση της αναπαλαίωσης αφού αρχικά δεν ασχολήθηκα με κινητήρα , τουλάχιστον οχι σε τετοιο βαθμό, ΔΕΝ θα κάνω συμβιβασμό σε τπτ, όλα θα γίνουν όπως πρέπει ακόμα κ αν χρειαστεί να το ξανακάνω βίδες το παπί.

Αγοράστηκε το γράσσο του διαφορικού, είναι το LS-EP-3 της Ελληνικής Slider.
Kόστος 6 ευρώ το κιλό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

χρώματος ερυθρού

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Απαιτούμενη ποσότητα 120-140 γραμμάρια στην αλλαγή, αρα ενα κιλό φτανει για πολύ πολύ καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgperen




Αριθμός μηνυμάτων : 2

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΔευ 09 Απρ 2018, 08:19

Πολύ ψάξιμο αλλά μπράβο σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝικόλαςXL
Baby ducker
Baby ducker
ΝικόλαςXL


Αριθμός μηνυμάτων : 179

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ 2018, 08:42

Νάσαι καλά ευχαριστώ ...

Η πρώτη απάντηση που έλαβα εδώ μέσα .

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που γυρεύει ενα γρασο για το διαφορικό του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sgperen




Αριθμός μηνυμάτων : 2

Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού    Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού  Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ 2018, 10:08

Εμένα σίγουρα μιας και το πράσινο τετρατάχυτο townmate γράφει 95+ χιλιαδες χλμ και σύντομα πρέπει να αλλάξω και γράσο.
Αν έχεις και κάποιο κατάστημα Αθηνών και πέριξ που το έχουν δώστο μου σε pm σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Σταύρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Yamaha Townmate , γρασο διαφορικού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Yamaha Townmate - T50 DIY φωτισμός με Led
» Yamaha Townmate , βαψίματα διάφορα
» Yamaha Townmate, χρώμια
» Το δικό μου Yamaha Townmate - Τ50
» Yamaha Townmate DIY Windshield

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Duckriders.gr :: Πάπιες :: How to-Κάντο μόνος σου-
Μετάβαση σε:  
.
Copyright © 2010-2012, duckriders.gr
Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις