Duckriders.gr
100αρι!!!! Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
100αρι!!!! Logo2511
Αυτήν τη στιγμή βλέπετε το duckriders.gr σαν επισκέπτης.Αν έχετε λογαριασμό,κάντε την σύνδεση σας εδώ για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.Αν δεν έχετε ακόμα λογαριασμό,μπορείτε να εγγραφείτε τώρα εδώ!
Duckriders.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Το πρώτο επίσημο ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τους duckriders!!
 
ΠόρταλΦόρουμΕικονοθήκηΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 100αρι!!!!

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΠεμ 10 Ιαν 2013, 02:02

Τέλη του μήνα, κανόνισα με το συνεργείο να αναβαθμίσω το παπί (C-50) από 72cc σε 90-100cc. Με στρόφαλο-μπιέλα απ' το GLX 90, κυλινδροπίστονο και καπάκι (κεφαλή) και καρμπυρατέρ από Astrea όλα αυτά φυσικά στην υπάρχουσα κάσα για να κρατηθούν τα δικά μου νούμερα κινητήρα, σασμάν από GLX 90 και γενικά γρανάζομα καθώς το προτιμώ 3ταχυτο για λόγους "γνησιότητας" ενώ ο μάστορας λέει πως με μικρό κόστος γίνεται να το κάνει 4ταχυτο... αλλά βλέπουμε ίσως αργότερα. Άλλωστε δε με ενδιαφέρουν οι κόντρες απλά να πάρει λίγα χιλιόμετρα τελικής για να είναι ποιο άνετο στις Λεωφόρους της Αθήνας. Από καμπανα συμπλέκτη μου είπε πως θα χρησιμοποιηθούν από GLX 90.

Ακούω τις απόψεις σας με ενδιαφέρον! με στόχο αξιοπιστία, ήρεμη λειτουργία και μία τελική 90-100 χ.α.ω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΚυρ 13 Ιαν 2013, 07:03

Σωστες οι σκεψεις του μαστορα... Cool Απλα θα χρειστει να βαλεις σε αυτη τη μετατροπη κ μια εξατμηση απο astrea η απο glx 90αριου.. Wink καμπανα οντως 90αρα γνησια η φτιαχτη θα σου βαλει..σιγουρα οχι την 50αρα..για να γινει αλλαγη απο 3ταχυτο σε 4ταχυτο πρεπει τα καρτερ σ να πανε σε τορνο..υπαρχει κ σχετικο θεμα πολυ κατατοπιστικο στο site εδω,για να καταλαβεις κ τις διαφορες που υπαρχουν..Ποσο θα σ κοστησει αυτη η εργασια στο συνολο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΚυρ 13 Ιαν 2013, 12:28

papias_p έγραψε:
Σωστες οι σκεψεις του μαστορα... Cool Απλα θα χρειστει να βαλεις σε αυτη τη μετατροπη κ μια εξατμηση απο astrea η απο glx 90αριου.. Wink καμπανα οντως 90αρα γνησια η φτιαχτη θα σου βαλει..σιγουρα οχι την 50αρα..για να γινει αλλαγη απο 3ταχυτο σε 4ταχυτο πρεπει τα καρτερ σ να πανε σε τορνο..υπαρχει κ σχετικο θεμα πολυ κατατοπιστικο στο site εδω,για να καταλαβεις κ τις διαφορες που υπαρχουν..Ποσο θα σ κοστησει αυτη η εργασια στο συνολο??


καμπάνα μου είπε θα μπει απ' το 90-αρι.... για εξάτμιση δεν μιλήσαμε.... εργασία και ανταλλακτικά μου είπε να υπολογίζω 330-350 και αν το κάνω 4αρι άλλα 100
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΠεμ 17 Ιαν 2013, 11:14

Πω πω...πολλα μ φαινονται... Razz Με τετοιες τιμες,για ολα τα λυσε δεσε που εχω κανει μεχρι τωρα,επρεπε να τα ειχα κονομησει χοντρα!! 100αρι!!!! 220756 100αρι!!!! 220756 Κανα 200αρι θα παρει για την εργασια του κ ενα 150αρι θα του πανε τα υλικα..Ειναι εμπιστος ο μαστορας αυτος..??Τουλαχιστον να παρει οτι ειναι να παρει απο λεφτα ομως να βαλει μεταχειρησμενα μεν, αλλα γνησια ανταλλακτικα.Με τετοια συνταγη θα εισαι μια χαρα..Και θα σου αντεξει το μηχανακι..Για μενα αστο 3ταχυτο..100 ευρω ειναι μικρο κοστος...??? Neutral Neutral Neutral Α!!!τρομπα λαδιου δεν θα αλλαξεις...??Πρεπει να βαλεις απο astrea!! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 03:26

Ναι με τρόμπα λαδιού από Astrea και φυσικά γραναζώμα από το C-90. Είναι έμπιστος ο μηχανικός και γνωστός μου χρόνια καθώς διαγώνια απέναντι είναι μηχανικός Alfa Romeo που πάω την 156 ήδη 3ετια, πριν 75 άλλα 3 χρόνια και πιο πίσω άλλη μια διετία την Αλφέττα που είχα και Τζούλια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 03:41

Μια χαρα τοτες...Απο ρευματα θα αφησεις τα ιδια...??Η θα ειναι και αυτα astrea..??Ειτε 90αρια βαλεις ειτε astrea,για την χρηση που το θες ειναι το ιδιο..Σιγουρα καλυτερα απ τα 50αρια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΠεμ 31 Ιαν 2013, 05:41

Από χτες στρώνω!!!!!!!!! σήμερα μία βολτίτσα από κέντρο Αθήνας μέχρι Βούλα και επιστροφή με ταχύτητες από 45-55 χαω (όχι φυσικά σταθερό γκάζι αλλά να δίνει και να κόβει το μοτέρ) με γρανάζωμα 14-38 μετά τα 500 χιλιόμετρα θα αλλάξω βήμα σε 14-36 και ρύθμισμα βαλβίδες που τις αφήσαμε λίγο ανοιχτές, ενώ θα πετάξουμε τα πρώτα λάδια.
Μετά τα επόμενα 200 χιλιόμετρα θα το στρώνω με 60-70 πάντα με δώσε-άσε στο γκάζι και όχι σταθερές στροφές και μερικά ανοίγματα και μετά τα 1000 που θα αλλάξω άλλη μία φορά λάδια θα το ανοίγω σε περισσότερες στροφές σε κάποιες εξορμίσεις μέχρι Λαύριο και επιστροφή Αθήνα.

Πάντως έχει αρκετή διαφορά απ' το 72αρι σε ροπή παρ' όλο που είναι σφιχτό το μοτεράκι του ακόμα.

Τα πράγματα που μπήκαν :
Στρόφαλος-μπιέλα από C-90
Κύλινδρος-Πιστόνι 51mm Riken/Narita
Κεφαλή - Καρμπυρατέρ Astrea
Καμπάνα από C-90
Τρόμπα Λαδιού Astrea
Γρανάζωμα 14-38 για τα πρώτα χιλιόμετρα και μετά σε 14-38 καθώς το σηκώνει άνετα πιστεύω αυτό το βήμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΚυρ 03 Φεβ 2013, 23:47

Καλησπερα φιλε μ!Καλοριζικο το νεο μοτερακι!!Το γραναζωμα που εχεις τωρα ειναι καλο..Δεν θες τελικες ετσι και αλλιως..Θες να γραψεις χιλιομετρα με ομαλη οδηγηση,για να ανοιξει και το μοτερακι σιγα σιγα..Οσο περναει ο καιρος θα καταλαβαινεις την διαφορα..Τραβαει πιο ευκολα το μηχανακι και αν βαλεις και δευτερο ατομο,δεν θα εχει το ιδιο ζορι σε σχεση με το 14-36 γραναζωμα που θα κοψει καπως στα αμεσα ξεκινηματα,αλλα θα κερδισεις στη τελικη ταχυτητα..Τα λαδια μονο προσοχη..15-50 η 20-50..ΟΧΙ 10-40 η τπτ τετοια γιατι θα την ακουσει η μπιελα..Μην λυπασαι τα 5 ευρω παραπανο για την ποιοτητα..Εγω καποτε εβαζα daytona με 15 ευρω σχεδον το λιτρο..Μετεπειτα,torco 10 ευρω το λιτρο..Καθε 9μηνο αλλαγη ανεξαρτητως χιλιομετρων..Ποτε δε ξεπερνουσα βεβαια τα 2000 χιλ..Μετα απο καποια χιλιομετρα,ρυθμηση στις βαλβιδες,εαν χρειαζεται και πατημα οι 4 μπροστινες βιδες της κεφαλης..Μη σου πω μετα το στρωσημο,να ανοιξεις το καπακι της καμπανας και να καθαρησεις και το σιτακι γιατι θα εχει σιγουρα γρεζακια..Υπερβολη θα μου πεις,αλλα οτι προσεχεις,σε προσεχει..Τελικα δεν μου ειπες..Απο ρευματα,αλλαξες τπτ...??Η αφησες του c-50..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΔευ 04 Φεβ 2013, 02:47

papias_p έγραψε:
Καλησπερα φιλε μ!Καλοριζικο το νεο μοτερακι!!Το γραναζωμα που εχεις τωρα ειναι καλο..Δεν θες τελικες ετσι και αλλιως..Θες να γραψεις χιλιομετρα με ομαλη οδηγηση,για να ανοιξει και το μοτερακι σιγα σιγα..Οσο περναει ο καιρος θα καταλαβαινεις την διαφορα..Τραβαει πιο ευκολα το μηχανακι και αν βαλεις και δευτερο ατομο,δεν θα εχει το ιδιο ζορι σε σχεση με το 14-36 γραναζωμα που θα κοψει καπως στα αμεσα ξεκινηματα,αλλα θα κερδισεις στη τελικη ταχυτητα..Τα λαδια μονο προσοχη..15-50 η 20-50..ΟΧΙ 10-40 η τπτ τετοια γιατι θα την ακουσει η μπιελα..Μην λυπασαι τα 5 ευρω παραπανο για την ποιοτητα..Εγω καποτε εβαζα daytona με 15 ευρω σχεδον το λιτρο..Μετεπειτα,torco 10 ευρω το λιτρο..Καθε 9μηνο αλλαγη ανεξαρτητως χιλιομετρων..Ποτε δε ξεπερνουσα βεβαια τα 2000 χιλ..Μετα απο καποια χιλιομετρα,ρυθμηση στις βαλβιδες,εαν χρειαζεται και πατημα οι 4 μπροστινες βιδες της κεφαλης..Μη σου πω μετα το στρωσημο,να ανοιξεις το καπακι της καμπανας και να καθαρησεις και το σιτακι γιατι θα εχει σιγουρα γρεζακια..Υπερβολη θα μου πεις,αλλα οτι προσεχεις,σε προσεχει..Τελικα δεν μου ειπες..Απο ρευματα,αλλαξες τπτ...??Η αφησες του c-50..?


Καλησπέρα και σε ευχαριστώ φίλε!
20-50 έβαλε ο μάστορας και σήμερα στα 330 χιλιόμετρα τα άλλαξα με Motul 5100 15-50.Ναι θα ανοίξω το καπάκι της καμπάνας να καθαρίσω τη σίτα στα 800-1000 χιλιόμετρα. Στα 1000 θα ρυθμίσουμε βαλβίδες -τις έχει αφήσει λίγο ανοιχτές τωρα και θα σφύξιμε καπάκι καθώς θα έχει πατήσει η φλάτζα κεφαλής.
Ρεύματα αφησα τα ίδια.... τι προτείνεις? και τι κοστος έχουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΔευ 04 Φεβ 2013, 10:23

Τπτ φιλε μου...Καλα να ειμαστε να ανταλλαζουμε τις γνωμες - γνωσεις μας..Σωστη νοοτροπια ο μηχανικος..Και τα λαδια,μια χαρα!Απο ρευματα,ανεκαθεν σε οτι ανακατασκευες εχω κανει σε glx η c-50,εβαζα ρευματα astrea..Γενικως τα προτιμουσα...Τα καλυτερα για μενα και τα πιο αξιοπιστα..Πολλαπλασιαστη,ηλεκτρονικη,ανορθωτη,πηνεια με αναλογη πηνειοπλακα και βολαν...οι τιμες αν κοιταξεις στο car.gr ειναι οτι να ναι!οσο θελει ο καθενας τα πουλαει αυτα..Και τα μαμα να αφησεις,δεν εχουν προβλημα...Απλα με τα astrea,θα εβλεπες διαφορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alfisti156




Άντρας Ονομα : Κώστας
Τόπος : Αθήνα
Ηλικία : 56
Μηχανη : c50c
Αριθμός μηνυμάτων : 20

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΤετ 06 Φεβ 2013, 12:31

....Οπότε θα έχω υπόψη να μου βρει Astrea να τα περάσω αφού το προτείνεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papias_p




Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 23

100αρι!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100αρι!!!!   100αρι!!!! Icon_minitimeΔευ 11 Φεβ 2013, 09:02

Θα δεις διαφορα σε σχεση με τα 50αρια...Ειναι σιγουρο..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
100αρι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Duckriders.gr :: Πάπιες :: Βελτιώσεις :: Μηχανικές-
Μετάβαση σε:  
.
Copyright © 2010-2012, duckriders.gr
Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις